Włókna nasienne

Włóknami nasiennymi nazywamy tworzywa włosiste, które u wielu roślin otaczają ziarna nasienne. Jako przędziwa używamy dotychczas wyłącznie włókien nasiennych jedynego gatunku rośliny, mianowicie bawełnicy.

Bawełna

Indie Wschodnie są ojczyzną bawełny. W księgach praw Manu, sięgających 800 lat do narodzenia Chrystusa, znajdujemy wzmiankę, wprawdzie nie o uprawie bawełny,

Bawełna

lecz o zastosowaniu wykonanych z bawełny nitek. Według wspomnianego źródła przeróbka bawełny znaną już była w Indiach przed laty 700, sama zaś bawełna ma około 3000 lat istnienia.

Z Indii rozpowszechniła się bawełna po całym świecie i stała się własnością wszystkich ludów. Bawełnica należy do rodziny malw. Istnieje ona jako roślina zielna, krzewna lub też drzewna, jednakowoż zdarza się, że pod wpływem warunków zmienionych pierwsza forma przechodzi w drugą. Jako roślina drzewna posiada bardzo małe znaczenie.

Pod wpływem najrozmaitszych zmian, rozpowszechnienia uprawy i wpływów atmosferycznych, wytworzyło się z biegiem czasu wiele odmian tej rośliny.

Na półkuli północnej 40“ szerokości geograficznej tworzy granicę północną do uprawy bawełny. Na półkuli południowej uprawa ta kończy się pod znacznie, mniejszą szerokością geograficzną. Tym sposobem uprawa bawełny odbywa się przeważnie w krajach zwrotnikowych i podzwrotnikowych półkuli północnej.