Mniej więcej po upływie 63 dni od zasiania, pokazują się pierwsze pączki, zaś do ich rozkwitnięcia upływa średnio 25 dni. Czas od ukazania się pączków aż do ich rozkwitu i pęknięcia można określić na 75 do 90 dni; tym sposobem upływa około 5 miesięcy, nim można przystąpić do głównego sprzętu. W dojrzałych i pękniętych torebkach znajdują się ziarna okrążone białym puchem, czyli właściwym włóknem.

Sprzęt. Jak wszystkie malwy, tak też i bawełnica pędzi kwiecie w przeciągu kilku miesięcy, tak, że na tym samym krzewie widzimy jednocześnie pączki i dojrzałe torebki. To niejednoczesne dojrzewanie torebek ma swe dodatnie i ujemne strony. Sprzęt odbywa się w ten sposób, że wystające z pękniętych torebek włókna nasienne, wraz z przylegającymi do nich ziarnami, wyciąga się rękami. Baczyć należy, aby wyjęta w ten sposób bawełna nie zawierała cząstek torebek, listków i aby była sucha.

Przeciętna ilość bawełny, którą człowiek dorosły może zebrać w przeciągu dnia roboczego, wynosi około 100 funtów angielskich. Z tego łatwo wywnioskować, że potrzeba by olbrzymiej ilości rąk roboczych, gdyby wszystkie torebki jednocześnie dojrzewały. W rzeczywistości sprzęt trwa 90 – 100 dni, tak, że uskutecznić go można przy pomocy niewielkiej ilości robotników i na tern właśnie polega korzyść niejednoczesnego dojrzewania torebek.

Wielokrotnie próbowano już zbioru bawełny za pomocą specjalnych maszyn, jak dotychczas jednak bez dodatnich wyników.