Konopie ananasowe.

Konopie ananasowe pochodzą z włókien liściastych ananasu i podobnych gatunków roślin. Włókno jest białe, cokolwiek błyszczące, ma około 1 m długości i jest bardzo podobne do konopi manilskich.

Konopie aloesowe.

Konopie aloesowe pochodzą z liści rozmaitych gatunków aloesu, zwłaszcza od aloe perfoliata. Włókno to, które często mylnie mieszają z włóknem agawy amerykańskiej, ma około 25 do 50 cm długości, jest miękkie, białe i błyszczące. Konopie aloesowe stanowią ważny przedmiot wywozu z wyspy św. Maurycego. W r. 1906 wartość tego wywozu wynosiła około 2 milionów rupi.

Odróżnianie rozmaitych gatunków konopi. Częste zafałszowania lin konopnych i płótna żaglowego lnem nowozelandzkim, pobudziły fachowców do znalezienia sposobów, które by umożliwiały wykrycie domieszek. Według Ernesta Miillera len nowozelandzki w stanie surowym, pod działaniem kwasu azotneg, nabiera barwy krwawo-czerwonej, podczas gdy dobrze oczyszczone i obłupane konopie pod tym samem działaniem, nabierają barwy blado-żółtej, len zaś nie zmienia się wcale. Konopie aloesowe nabierają barwy różowej, konopie manilskie ciemno-czerwonej, lecz nie tak silnej jak len nowozelandzki. Pod działaniem roztworu chlorku, a następnie amoniaku, len nowozelandzki zabarwia się na fioletowo, konopie zwykłe na różowo, wreszcie len nie farbuje się wcale.