Włókno „Sanseveria“.

Włókno „Sanseveria“ jest podobne’ do włókna aloesowego: nazywają je czasami niewłaściwie konopiem aloesowym. „Sanseveria” rośnie dziko w cierniskach, rozmnaża się przez wypustki, które występują z korzeni, stają się z czasem rośliną i pędzą znowu wypustki. Zarówno w angielskiej, jak i w niemieckiej Afryce wschodniej, spotykamy tę pożyteczną roślinę w dużych ilościach. Liście jej z wielkim powodzeniem zostają przerobione na włókno w rodzaju konopi.

Wykorzystanie rośliny „Sanseveria“ może być każdej chwili dokonane, może być przerwane, wreszcie można tę roślinę pozostawić samej sobie w przeciągu szeregu lat.

Przygotowanie odbywa się w ten sposób, że liście zostają wycięte w krzaku i w paczki po 50 sztuk pakowane. Po przesłaniu do stacji odwłókniającej zostają nasamprzód wzdłuż rozszczepione na dwoje i następnie podlegają na ma szynie odwłóknieniu. Otrzymane włókna zanurza się w wodę, aby uwolnić je z soku roślinnego i z przystających cząstek roślinnych, następnie zostają zawieszone na drutach w przeciągu jednego dnia i tym sposobem podlegają bielącemu działaniu słońca.

Dzięki temu włókno otrzymuje jasną barwę i żywy połysk. Następnie włókna zostają rozplątane za pomocą obracających się szczotek i spakowane w bele o wadze 175 kg.