Agawa.

Istnieje około stu gatunków rośliny tej nazwy i wszystkie one posiadają w swych liściach włókna, które nadają się mniej lub więcej jako surowce przemysłu włókienniczego.

Rozumie się, że dla wielkiego przemysłu mogą mieć znaczenie te tylko gatunki agawy, które odznaczają się bądź. szczególnymi zaletami, bądź taniością i w obydwu wypadkach powinny być otrzymywane stale oraz w dostatecznej ilości.

Tym wszystkim warunkom odpowiada dotychczas niewiele gatunków agawy, a najważniejsze między niemi są: konopie „sisal“, „zapupa” i ,ixtle“.

Ojczyzną tych wszystkich włókien jest Ameryka, zwłaszcza Meksyk, który z każdym rokiem wykazuje większe cyfry wywozowe.

Włókno „ixtle“ jest szorstkie, grube, lecz giętkie, bardzo mocne i trwałe. Tylko myte włókno jest białe, natomiast nie myte jest zielone. Najdłuższe i najlepsze włókno ma około 50 cm długości.

Opisane dotychczas włókna liściaste należą do tych, które posiadają dla europejskiego przemysłu włókienniczego bardzo doniosłe znaczenie obok bawełny i włókien łykowych, jak: len, konopie, ramia i żut.

Opisem tych surowców nie wyczerpaliśmy dziedziny włókien liściastych, których istnieje jeszcze długi szereg. Czy włókna te znajdą kiedykolwiek poważniejsze zastosowanie jako surowce włókniste, wykaże to dopiero przyszłość.